Zdravotní laboranti se mohou specializovat v oborech, jako jsou klinická biochemie, hematologie, imunologie, mikrobiologie, genetika, histologie dle vykonávané práce, nebo dle oboru, ve kterém laborant pracuje. Některé firmy, ve vzdělání své pracovníky podporují a to z hlediska finančního, tak z hlediska uvolnění ze zaměstnání, není to však pravidlem. Většina firem, za podporu žádají na oplátku upsání na dva, až tři roky, většinou od ukončení studia.
Přiblížíme si jednu tuto specializaci, jak probíhá. Atestační zkouška z klinické biochemie probíhá ve čtyřek modulech s rozestupem půl roku. Každý modul, je zaměřený na jednu vzdělávací část, která trvá týden, kdy každý den, je určen pro řadu přednášek.
● První je základní pro sjednocení vědomostí všech účastníku. Zdravotní laboranti
větších laboratoří, laboranti z nemocničního prostředí či soukromích objektů.
● Druhý modul je zaměřen na postupném popisu funkce lidského organismu. Od přijmu potravy přes zpracování a přeměně na jednotlivé látky, až po konečné produkty.
● Třetí modul obsahuje biochemické vyšetřovací metody, neboli jednoduše řečeno látky, které se v rámci biochemického vyšetření stanovuji. Záleží, jaké jsou jejich fyziologické a patologické rozmezí.
● Čtvrtý a poslední kurz, je zaměřen na laboratorní a přístrojové technice. Záleží na použití přístroje, na jakém principu fungují a jaké firmy je vyrábí, hodnotí se kvalita kontroly a jakost.
Každá tato specializace končí atestační zkouškou, skládající se z praktické a ústní zkoušky. Ústní zkouška je skládána před komisí doktorů a odborných pracovníků. Praktická zkouška probíhá na akreditovaném pracovišti zvolené nemocnice. Celkový kurz trvá přibližně dva a půl roku. Po absolvování tohoto studia je laborant schopen vykonávat speciální vyšetření, v oboru klinické biochemie.
Zdravotní laborant s atestací je žádanější při hledání nové práce, zároveň má také větší finanční ohodnocení, proto neváhejte a zkuste obětovat trošku úsilí, určitě se Vám časem vyplatí.