Nezařazené

Tajemné geoglyfy kultury Nazca

Náš svět je složen z mnoha různých kultur. O některých se už může ale mluvit pouze v čase minulém. Jednou z nich byla i ta, která se rozkládala u břehu americké řeky Rio de Grande. Zde sídlila kultura Nazca. Možná vám její název nic neříká, ale stačí připomenout tajemné geoglyfy, které jsou k vidění v jihozápadním Peru.
–         Určitě už každý v nějakém dokumentu nebo v časopise viděl letecké snímky těch obrovských obrazců, které znázorňují většinou různá zvířata.
–         Je jich v okolí Peru okolo tří set a jsou vyškrábané do měkké horniny sopečného původu.
nákres pavouka

Kalendář nebo mapa podzemních vod?

Vědecký svět se stále nemůže shodnout na tom, proč byly tyto obrovské obrazce tak pracně vytvořeny. Ty největší mají dokonce rozlohu jednoho fotbalového hřiště. Dávní obyvatelé přeci nemohli své výtvory v žádném případě vidět v celé jejich kráse. Museli by se na ně podívat z ptačí perspektivy. Vědci se pro vysvětlení jejich existence snaží najít nějaké praktické důvody.
·         Jednou z teorií je, že obrazce ukazují místa, kde se nacházela pod zemským povrchem voda, kterou lidé potřebovali k zavlažování svých polí.
–         Obyvatelé Nazcy byli schopni rozvádět vodu mnoha kanály po okolí.
·         Vědeckým zkoumáním se přišlo na to, že některé části obrazce ukazují na některé nebeské body. Pak by geoglyfy mohly být jakýmsi monumentálním kalendářem.
To, že mají tvar některého ze zvířat (pavouk, kolibřík, opice) by v obou případech byla jen přidaná hodnota.
vyryté zvíře
VYBYDLENÁ OBLAST
Proč tato vyspělá kultura vzala za své? Vědci byli dlouho přesvědčeni, že dávní obyvatelé těchto končin žili v naprostém souladu s přírodou. Nijak ji neničili a jen brali to, co k životu potřebovali. Pravda je to ale podle nejnovějších výzkumů jen napůl. Pravdivá je věta, že brali vše, co potřebovali.
–         Dávní příslušníci kultury Nazca svou oblast zkrátka vydrancovali.