Elektro

Ochranné sítě na trampolínu mají svá opodstatnění

Varování lékařů před těžkými úrazy při skákání na trampolíně bychom neměli podceňovat, ale zároveň je třeba přistupovat k těmto informacím objektivně. Většina neblahých zkušeností a lékařských zásahů se totiž vztahuje k nezabezpečenému nářadí anebo k situacím, kdy aktéři přecenili své schopnosti nebo nedodrželi pokyny udávané výrobcem, jako je nosnost, správně postavená a zajištěná konstrukce apod. Zdrojem problémů je bohužel velmi často i absence zdravého selského rozumu a používání vlastní intuice. Je až s podivem, co někteří z nás na odrazové ploše provádí, relativně velký průměr kulaté plochy totiž svádí k dojmu, že na tak obrovském prostoru se mi přece nemůže nic zlého přihodit.

venkovní trampolína

Zásady správného skákání

Ochranné prvky – jakmile vztyčíte základní konstrukci a upevníte odrazovou plochu, bude vás to svádět alespoň ji vyzkoušet, jak pruží, a jak se na ní skáče. Nepodceňujte ale ochrannou síť na trampolínu a další zabezpečovací prvky, nejsou tam pro legraci a chrání vás před neočekávanými pády.

Nářadí je jen pro jednoho – zvláště děti se rády předvádí a považují trampolínu za skvělou příležitost pořádně se vydovádět. Ty ovšem nejsou stavěné pro dva cvičence, pouze pro jednoho. Zvláště nebezpečné jsou rozdílné váhové kategorie, pokud se takto začnete hýbat, fyzikální síly budou nevyzpytatelné a stěží se ubráníte vzájemné srážce. Proč si tedy naprosto zbytečně přivodit otřes mozku?

trampolína s ochrannou sítí

Svačinu si snězte v klidu – klidně si jí můžete sníst i na odrazové ploše, ale nejlépe v sedě a v poklidu. Skákat začněte teprve, až spolknete poslední sousto, pokud by vám totiž zaskočilo, dopady mohou být fatální.

Pozor na klouzavou podrážku a ponožky – ideální je skákat naboso, citlivými receptory chodidel se totiž lépe balancuje rovnováha a zároveň posilujete jejich svalstvo, které utváří správnou klenbu.

Vyprázdněte kapsy, sundejte náramky a řetízky – někteří teenageři neudělají krok bez svého mobilu, rozlučte se s tímto zlozvykem a zároveň vysypte obsah kapes, aby vás pak při skákání nepřekvapil. Vhodné není ani plandavé oblečení, volné řetízky či náramky, které se mohou zaklínit a způsobit nepříjemná zranění.