Měřící přístroje a měřidla I-nastroje se používají k zjištění nejrůznějších hodnot. Ať už fyzikálních nebo chemických. Každá naměřená veličina se dá vyjádřit jistým písmene, značením a ke každé změřené veličině se musí dát příslušná jednotka (kg, m, l, …). Každé měřidlo má jisté charakteristiky. Jedná se o měřící rozsah, který udává maximální přípustný rozsah hodnot měřené veličiny, dále je to citlivost, která udává měřitelnost nejmenší změny dané veličiny a v neposlední ředě je to přesnost.
Měřící přístroje můžeme rozdělit například podle oblasti použití (např. strojírenství, medicína, …), měřených veličin (např. metry, litry, kilogramy, …), měřících metod (např. přímé a nepřímé) anebo podle nároků na přesnost (laboratorní měřidla, dílenská měřidla, …) Měřidla můžeme rovněž rozdělit podle jednotek, a to na metrické (mm, kg, …) anebo imperiální (palce, stopy, …). První měřidla se používala již velice dávno, a to třeba v antickém Řecku nebo Římě. Používala se třeba měřidla časová, jako přesýpací nebo vodní hodiny, váhy anebo také měřidla pro měření délek. Tehdy zrovna jako dnes u některých zemí se využívaly stopy a palce. Patrně jednou z nejstarších měřidel však měli májové. Jejich kalendáře, do kterých zaznamenávali nejdůležitější události svého času jsou krásnou ukázkou nejen jejich života, ale taky úžasného měřícího mechanismu, který byl na tak vysoké úrovni, že dokázal předpovídat dny v roce až do naší současnosti.
Ať se na to podíváme z jakéhokoliv směru, měřidla byla a jsou i dnes velice důležitou součástí našich životů. Bez nich bychom nevěděli např. kolik je hodin nebo bychom nedokázali postavit dům s rovnými stěnami. Ať už jde jen o pravítko nebo měřiče v atomových elektrárnách, všechny jsou důležité. Pokud by jste ale snad sháněli nějaký druh technického měřidla, doporučuji se podívat na webovou stránku.