Nezařazené

Krásná a nešťastná Sissi


Mladé dívky si často představují, jak by bylo krásné, kdyby se ocitly na nějakém šlechtickém sídle jako princezny nebo alespoň vévodkyně.Myslím si, že nebylo co závidět. Bohatství? Bylo vykoupeno naprostou ztrátou soukromí. Pokud bychom nahlédli za snad nejznámější císařovnou, která vládla i naší zemi, asi bychom se nestačili divit. Budoucí rakouské císařovně Sissi, jak ji zná celý svět, všichni předpovídali velice šťastný život.

1.     Narodila se na Štědrý den.
2.     Tím dnem byla neděle.
3.     V ústech měla jeden zub.

Všechny tyto tři okolnosti se považovaly za velice šťastná znamení. Nebylo tomu tak. Jakmile se ocitla u dvora svého manžela (rakouského císaře Františka Josefa) poznala, že to nebude taková idylka. Okamžitě přišlo školení o nové zemi a nutnost naučit se jazyk. Její němčina měla totiž velice nežádoucí bavorský dialekt.

V osvojování si cizích jazyků byla obdivuhodná.Krom němčiny uměla
·        maďarsky
·        česky
·        polsky
·        rumunsky
·        italsky
·        anglicky
·        francouzsky
·        latinsky
·        starořecky
·        novořecky.

Hladová císařovna

Vysoká inteligence Alžběty Bavorské měla jeden neblahý následek. Trpěla idiosynkrazií. Pod tímto nesrozumitelným názvem se skrývá přecitlivělost na neustálou pozornost lidí. Pokud tím začne trpět osoba, která je nejvíce na očích, je to problém. Císařovna Sissi je spojována se svou touhou po dokonalé postavě.
–         Její váha nesměla přesáhnout padesát pět kilogramů.
–         Pokud se tak stalo, přicházela drastická dieta.
–         Jedla jen ovoce a pila šťávu ze syrového masa.

Celý život se nechávala stahovat šněrovačkami, v nichž nemohla pomalu ani dýchat. Pokud by se nejednalo o krásnou a vznešenou ženu, mohli bychom podoktnout, že žila tak trochu jako kůň. Díky šněrovačkám si nemohla sednout, a tak celý den trávila na nohou. Židle neměla ani ve svém pokoji.