Elektro

Jak je to s jedlou sodou – pomocníkem při pálení žáhy

Hydrogenuhličitan sodný, neboli jedlá soda, je tělu vlastní chemická látka, kterou si lidský organismus vytváří při metabolizaci některých látek přijímaných v potravě. Sodou, jakožto přirozeným prostředkem, si tedy můžeme vypomáhat např. v okamžiku, kdy nevhodnou skladbou jídla žaludek nezvládá trávit efektivně, a trávení provází tzv. odpadní kyseliny.

jedlá soda

Mnoho lidí se domnívá, že překyselení žaludečních šťáv, např. při trávení tučného vepřového masa v kombinaci s knedlíky a půllitrem piva, vzniká v důsledku nadbytku kyseliny chlorovodíkové, ale ve skutečnosti je tomu spíše naopak! V žaludku se hromadí jiné kyseliny – odpadní. Pravdou je, že jedlá soda cena https://www.nakliceno.cz/zelene-potraviny/jedla-soda-v-prasku-500g/ v takové chvíli situaci dočasně vyřeší – zabírá na neutralizaci kyselých látek, ale obsahuje sodík a nesmí se to s ním přehánět. Můžeme ji mít doma pro takové případy v zásobě, ale vždy je žádoucí řešit prapůvodní příčinu nadměrné kyselosti (překyselení), či pálení žáhy – věnovat větší pozornost skladbě našeho jídelníčku.

Odpovězte sami sobě na otázky: „Nepřeháníte to s konzumací masa (zvláště červeného)? Jak často pijete alkoholické nápoje a užíváte chemické léky? Konzumujete výrobky s bílým cukrem a z bílé vymleté mouky? Kouříte? Jste stále ve stresu, špatně spíte, přeháníte to s posilováním a sportem a málo relaxujete a meditujete? Jak často chodíte do přírody? Jíte dostatek čerstvé zeleniny, ovoce, luštěnin, celozrnných výrobků? Konzumujete pravidelně ořechy, semínka a zdravé, za studena lisované oleje? Užíráte se negativními myšlenkami – hněvem, žárlivostí, závistí, agresivitou, strachem atp.? Nemáte na nic čas a věnujete se málo svým zálibám a vašim blízkým?

soda v koupelně

Sodu využijete i v domácnosti

Lepší než šampon – sodu jako čistidlo v domácnosti zná kde kdo, pravdou je, že výborně neutralizuje pachy a lze ji využít i jako prací prostředek. Zároveň má vynikající odmašťovací schopnost a schopnost vázat nečistoty a toho lze využít např. při umývání vlasů. Jedna lžička sody na půl litru vody a máte vlasy umyté lépe než šamponem- bez parabenů a dalších chemikálií. Pak už stačí jen použít správný kondicionér, třeba jablečný ocet – ten vlasy i s kořínky důkladně vyživí.