Nezařazené

Hardware a základy o něm

Hardware je technické vybavení počítače, je to základní deska, procesor, chladič, napájecí zdroj, pevný disk. Software je oproti tomu programové vybavení počítače.
●       systémový software- stará se o základní fungování
●       firmware= stará se o základní úkony, program BIOS
●       aplikační software- aplikace
●       škodlivý software – viry
unavená z pc

Počítačová sestava

Skládá se z těchto částí. Počet částí se může v jednotlivých případech lišit. První položkou je skříň- krycí bedna (desktop, miditower, minitower). Další může být uveden napájecí zdroj- ( napájí elektrickým proudem komponenty, převádí střídavý proud na stejnosměrný o 5-12 W. Poté následuje základní deska- (komunikuje mezi komponentami, které se na ní umísťují). Velmi důležitou částí hardwarové sestavy je procesor (CPU, načte data, AMD levné ale méně výkonné, Intel- velmi drahé, Motorola) Frekvence udává počet operací za jednotku času. Dalším parametrem je počet jader. Je přítomen chladič, který snižuje teplotu procesoru, 70 stupňů způsobuje nestabilitu počítače, kterou dělíme na pasivní, vodní a aktivní. Operační paměť, která čte data z harddisku, mývá alespoň2-8 GB. Jejími parametry jsou kapacita, frekvence a přenos dat. Nezbytnou součástí je pevný disk, neboli také harddisk. Ten slouží k dlouhodobému ukládání informací, je energeticky nezávislý a má kapacitu od 2-3000 GB. Následuje magnetický disk a SSD disk
radost ze hry
Čtecí mechaniky
Čtecí mechaniky trvale ukládají data na média, kterými je disketová mechanika a ZIP mechanika. Laserový zápis na média může být proveden přes CD, DVD, BlueRay. Další doplňkovou součástkou je grafická karta, která se stará o grafický výstup na zobrazovací zařízení nebo zvuková karta, ta má na starost vstup a výstup analogového a digitálního signálu. Je tu také pro zvýšení kvality zvuku. Posledními částmi hardware je myš, klávesnice, reproduktory a v některých případech tiskárna.