Elektro

Elektrický zubní kartáček vs. klasický – jaký zvolit?

Možná právě uvažujete o tom, že dáte sbohem klasickému zubnímu kartáčku a pořídíte si ten elektrický. Který je lepší a proč? Zubaři a dentální hygienisti mají často protikladné názory, pojďme se tedy podívat na pozitiva a negativa těchto produktů.

Při použití běžného zubního kartáčku uděláme přibližně 600 pohybů za minutu, u elektrického můžeme počítat s 8000 až 40000 pohyby. Toto srovnání v nás okamžitě evokuje dojem, že elektrické kartáčky jsou mnohem účinnější. Hodně však záleží na metodě čištění zubů.
zubní kartáček

Výhodou manuálního čištění zubů pomocí standartního kartáčku je, že čištění je jemné a velmi citlivé. To však platí jen v případě, pokud dokonale ovládáme správnou techniku čištění zubů. A to umí jen velmi malé množství lidí. Pokud si člověk čistí zuby nesprávnou technikou, přispívá si akorát k obnažení zubních krčků, poškození skloviny či si zbytečně namáhá dásně.

 

Názory odborníků na elektrické kartáčky se různí

Někteří odborníci tvrdí, že elektrické kartáčky nejsou vhodné, zejména z důvodu, že čištění je příliš silné a agresívní. Jiní odborníci jim oponují tím, že člověk sám si pomocí klasického kartáčku nikdy nedokáže tak dobře vyčistit zuby, jako s pomocí kartáčku elektrického. Je tedy třeba mít na paměti, že pokud se rozhodnete si elektrický kartáček pořídit, nesmíte na něj při čištění zubů tlačit a používat raději hlavice s jemnými vlákny. V případě obou kartáčků by se nemělo zapomínat na mezizubní prostory a ty čistit zvlášť pomocí mezizubních kartáčků, alespoň jednou denně.
dívka s kartáčkem

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, je důležité věnovat pozornost následujícím věcem. U manuálního kartáčku na zuby je potřeba si osvojit správnou techniku čištění zubů a u elektrického kartáčku se zase soustřeďte na výběr vhodného přístroje, aby vyhovoval Vám i Vašim zubům. Vybírat můžete z velkého množství variant. Elektrické kartáčky mohou být buď sonické, rotační, oscilačně rotační či bateriové. Rozhodně se nevyplatí šetřit ani na klasických kartáčcích, natož na těch elektrických, což často bývá investice na velmi dlouhou dobu.